Mazurskie jeziora - idealne na wakacje

Mamy to szczęście, że w obrębie jednego kraju, możemy korzystać z gór, z morza, z lasów i z jezior. Mamy piękne miasta z historią, mamy także malownicze wioski, w których można zobaczyć, jak wygląda proste życie, a dziecku wyjaśnić, że mleko, zanim znajdzie się w kartonie, najpierw produkowane jest przez krowę.

Ale wakacje stały się okresem, kiedy wszystkie miejscówki, od południa, po północ, z wschodu na zachód, są po prostu przepełnione turystami - takimi jak i my.

Znalezienie dobrego, czystego i spokojnego miejsca na wakacyjny urlop, staje się coraz większym problemem. Trudno się dziwić temu zjawisku: pracujemy i żyjemy szybko, na pełnych obrotach, więc mając do dyspozycji wolny tydzień czy dwa, chcemy ciszy i spokoju. Kraków odpada - to miasto już od dawna stanowi punkt wakacyjnych wojaży nie tylko Polaków,
ale także Europejczyków z innych krajów. Bałtyckie plaże? Gdy tylko prognozy pogody informują, że nadchodzi kilka ciepłych dni, to wszystkie drogi od Kaszub pod wybrzeże, zaczynają być zakorkowane. Góry? Tłok.

Pozwól, że pokierujemy Cię w nieco inne miejsce. Mazury nigdy nie traciły na popularności, ba - z każdym rokiem coraz więcej osób docenia te miejsca, ale my w Krainie Tysiąca Jezior wybierzemy dla Ciebie te, które nie są zatłoczone. To właśnie tam znajdziesz spokój, dzikość przyrody, bez towarzystwa innych podróżników.

Oto nasze typy!

Jezioro Czyste

 

Serio, naprawdę jest czyste. Ma wodę najbardziej przejrzystą w całym regionie. A do tego prowadzi do niego niezbyt często oblegana droga, co sprawia, że masz kontakt z absolutną dziczą. Zero cywilizacji, a warunki i widoki - zachwycające.

 

 

jezioro_jegocin

Jezioro Jegocin
Jezioro Jegocin, mimo sąsiadowania z wielkimi Śniardwami, stoi na uboczu, jeśli chodzi o kierunki wypraw typowego Polaka. Typowy Polak ruszy nieco bardziej na północ, a Tobie sugerujemy, byś ustawił GPS właśnie na okolice Jeziora Jegocin. Bez ośrodków, wypożyczalni, bez pani Helenki, bez Nowaków i ich 3 dzieci. Znajdziesz tu miejsce na oddech.

Jezioro Wuksniki
Mijasz Ostródę, Olsztyn, pędzisz w stronę Miałkowa. W tych właśnie okolicach znajduje się Jezioro Wuksniki - najgłębsze jezioro Pojezierza Mazurskiego. Ma 67 m i… objęte jest strefą ciszy.

 

jezioro_leleskie

Jezioro Leleskie
Jezioro Leleskie to kolejne z tych „głębokich” - także idealne dla zapalonych nurków. Znajdziesz tu piaszczyste plaże - wiele z nich jest dzikich.

 

jezioro_bielsko

 

Jezioro Bielsko
Czysta woda i ciągle dzikie plaże - takie właśnie są okolice tego jeziora. Przyroda, cisza i nawet do 23 m głębokości wody. Praktycznie bez turystów. W okolicy bogaty w jagody i grzyby las. To także idealne miejsce do szusowania na rowerze.

 

jezioro_krzemno

Jezioro Krzemno
Nazywane jest „Perełką” Pojezierza Drawskiego. Czysta woda i piaszczyste dno, bardzo urozmaicona linia brzegowa i… brak ośrodków wypoczynkowych w okolicy. Miejsce idealne dla wędkarzy i nurków.
 

Jezioro Budzisławskie
Niezbyt duży akwen z czystą wodą i pięknym dnem. Idealne miejsce do plażowania, a także do pływania na kajakach. Idealne również do nurkowania i spokojnego wypoczynku - bez większego sprzętu wodnego, bez żaglówek i szaleństw.

 

maradki_jeziorp_piłakno

Piłakno
Piękne jezioro o krystalicznie czystej wodzie, zachwycające zarówno na brzegu, jak i pod wodą. Jedno z najgłębszych jezior na Pojezierzu Mazurskim. Na zachodnim brzegu znajdziesz pozostałości po osiedlu z wczesnej epoki żelaza, a pod wodą - kurhany zachodniobałtyjskie.

Gołdopiwo
Mniej popularne jezioro, bardzo piękne i duże, idealne na wakacje w ciszy i spokoju. Dobre także do uprawiania sportów wodnych. Znajduje się w strefie ciszy, więc pływać na nim mogą jedynie łodzie, które nie posiadają silnika. Znajdziesz tu miejsca biwakowe, kajaki, ale bez zbędnego hałasu i natłoku.

Wybierając się w dzicz, pamiętaj, że dobrze jest się przygotować na każdą ewentualność. Ciche i spokojne regiony, wyludnione i pozbawione turystów, to idealne miejsce do relaksu,
ale… dzikie, niestrzeżone plaże potrafią być niebezpieczne. Słabe lub zerowe zaplecze turystyczne także może zrodzić problemy. Ale wierzymy, że jesteś osobą świadomą, a tego typu dyskomfort nie jest dla Ciebie problemem. Ba! Może właśnie okaże się wyzwaniem, któremu warto sprostać?

Wracając do tematu: tak, są jeszcze piękne, nieoblegane przez turystów miejsca na Mazurach. Znajdziesz w nich ciszę, spokój, nieokiełznaną przez człowieka naturę. To idealne miejsca
do nurkowania i pływania kajakiem, do spacerów po lesie, do jeżdżenia na rowerze. Ładują one energię na cały rok i bardzo od siebie uzależniają.

Poza tym, taki kontakt z dziką naturą, z dala od wygody, od zasięgu, krzykliwych banerów, zachęcających, by właśnie w tym miejscu zostawić pieniądze, uczy pokory w stosunku
do tego, co bardzo ważne. Weź koc, dobrą książkę, coś do zjedzenia. Nie bierz słuchawek i muzyki. Wsłuchaj się w to, co da Ci natura: w śpiew ptaków, szum drzew i wody. Nurkuj, pływaj, spaceruj, zbieraj grzyby i jagody - jeśli przygotujesz z nich przetwory, to w zimie przypomną Ci o tych wyjątkowych wakacjach.

Gdy już znajdziesz swoje miejsce wśród dzikich terenów nad mazurskimi jeziorami, pozostaw je czyste.

Zobacz nasze oferty hoteli i pensjonatów na Mazurach na Travalia.pl